Kedden szavaz az Országgyűlés a veszélyhelyzet megszüntetéséről
De a különleges gazdasági övezetek is napirendre kerülnek.
De a különleges gazdasági övezetek is napirendre kerülnek.
Csak a felszínen mond le a rendkívüli hatalomról a kormány, az új rendszerben kulcsszerepe lesz a tiszti főorvosnak. Olyan megoldás születhet, ami a 2016 óta meghosszabbítgatott tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre emlékeztet.
Nem könnyű kezelni a koronavírus miatt kialakult problémákat, de egy igazán briliáns elme néhány rendelettel megoldja a főbb gondokat. A Duma Aktuálból Litkai Gergely tűnt a legalkalmasabbnak a feladatra és nem is okozott csalódást. Néhány egyszerű szabály bevezetése után nem lesz gond a klímaváltozással és az utakon sem, sőt mindenkinek lesz munkája.
A kétharmad esetleges működési zavarától félt Orbán Viktor, amikor bevezettette a különleges jogrendet. Most rizikó nélkül mond le róla, hogy aztán bármikor visszavehesse. Sőt, legújabban kiderült, ezt máris megkezdi.
Magyarországi kitérőt tett a német közéleti humor legjobb műsorának tartott Heute Show péntek esti adása. Orbán Viktor és kormánya a kínai vezetéssel és Erdogan autokrata rendszerével került egy szegmensbe.
A felhatalmazási törvénnyel a miniszterelnök minden kontroll nélkül kormányozhat, s bár az EU még kesztyűs kézzel bánik vele, de Orbán Viktor barátokat veszít az unióban és a Néppártban – állítja Kim Lane Scheppele, az amerikai Princeton Egyetem professzora, az autoritárius rendszerek, illetve a magyar politikai és jogrendszer elismert kutatója.
A Pest megyei önkormányzat sem - ez azután derült ki, hogy a városi és a megyei jegyző leült egyeztetni a Samsung SDI által befizetett iparűzési adó sorsáról. Lényegében a gödi önkormányzatot és a megyei közgyűlést is derült égből villámcsapásként érte a kormány döntése, hogy a gödi lett az első különleges gazdasági övezet az országban. A helyiek, hogy tiltakozzanak a város anyagi ellehetetlenítése ellen május 2-ig minden nap az utcára hajtanak. Így volt ez hétfő este is.
A CNN műsorvezetője a magyarországi rendeleti kormányzás felől érdeklődött. A külgazdasági és külügyminiszter szerint a kérdéseit álhírekre alapozta.
Százezrek sorsa dől el ezekben a hetekben, az elkövetkezendő egy-két évet pedig egy parlamenti kontroll nélkül működő válságkezelő szuperszervezet határozza majd meg.
Beültetnék föléjük a védelmi bizottságokat.
Elrendelte a kormány a veszélyhelyzettel összefüggő rendkívüli intézkedések meghosszabbítását és megjelent a rendelete a veszélyhelyzet ideje alatt érvényesülő egyes eljárásjogi intézkedésekről.
A kormány saját maga bizonyította, hogy a négyötödös felhatalmazás igénylése és az ellenzéktől kért álszívesség nem több politikai csapdánál, hiszen a kijárási korlátozást a felhatalmazási törvény nélkül is be tudták vezetni. Ettől függetlenül – vagy épp ezzel együtt – a törvény bizonytalan időre és bizonytalan módon, de megváltoztatja életünket.
Közel 250 milliárd forintot mozgatott meg az idei költségvetésben a kormány eddig, a rendkívüli tartalék harmada már elfogyott – írta a Világgazdaság.
Módosították szerdán az államháztartási törvényt: a kormány ezután tulajdonképpen úgy költhet szinte bármire szinte bármennyi pénzt, hogy arról igazából Orbán Viktor dönthet. Az ellenzék szerint ez a rendeleti kormányzás bevezetése, az MSZP az államfőt kérte a közbelépésre.
Nem lesz Fidesz–Jobbik-alku. Az ellenzéki párt a terrorfenyegetettség ürügyén benyújtott módosítások közül csak az általa indokoltnak tartottakat támogatja.
Az MSZP szeretné, ha Áder előzetes normakontrollra küldené az államháztartási törvény terrorveszélyhelyzettel kapcsolatos módosítását is.
A venezuelai elnök arra kérte kedden a parlamentet, ruházza fel különleges hatáskörökkel, hogy rendeletekkel kormányozhassa az országot. Elmondása szerint így szeretné felvenni a harcot a korrupcióval és a gazdasági háborút folytató "burzsoáziával".
Tíz perc alatt is hozott már törvényt a parlament. Problémája a kormánynak csak abból lehet, ha eltűnik a kétharmad – ezért is növelné a házelnök a kabinet rendeletalkotási jogkörét.
Tíz perc alatt is hozott már törvényt a parlament. Problámája a koalíciónak csak abból lehet, ha eltűnik a kétharmad – ezért is növelné a házelnök a kabinet rendeletalkotási jogkörét.
A parlamenti működés megújításával összefüggésben célszerű a jogalkotási tevékenység újragondolása is – olvasható a Századvég Politikai Iskola Alapítvány elemzésében.